Haber Nöbeti

organik hitfilm izlemarmaris tekne turları

reklam

Tarsus Müftülüğü Bünyesinde Çalışan Fahri Kuran Kursu Öğreticisi Alımında Adaylar Şikayetçi oldular

Tarsus Müftülüğü Bünyesinde Çalışan Fahri Kuran Kursu Öğreticisi Alımında Adaylar Şikayetçi oldular
118 views
08 Ocak 2020 - 11:51

Tarsus Müftülüğü Bünyesinde Çalışan Fahri Kuran Kursu Öğreticisi Alımında Adaylar Şikayetçi oldular

Tarsus Müftülüğü 8 Eylül 2019 tarihinde bünyesinde çalışan fahri kuran kursu öğreticisi alımı için verilen ilanda başvuru yapan adayların itirazları sonucu 3071 sayılı Dilekçe Kanununa göre Valilik gerekli işlemleri başlatacağını açıkladı.

Tarsus Müftülüğü 8 Eylül 2019 tarihinde bünyesinde çalışan fahri kuran kursu öğreticisi alımı için gönderdiği mesaja binaen 62 aday müracaat etmiştir.  Görevlendirme kapsamında kriter teşkil edeceğinden SGK hizmet dökümü, güncel eğitim durumu, 4/6 yaş sertifikaları gibi istenilen belgeler gönderilen SMS de belirtilmiş olmasına rağmen müftülük istediği kriterlerin altında ve ilde yapılan mülakat sözlü puanlarını dikkate almadan kendi oluşturduğu komisyonla alım yapmıştır. Kriterlere uygun olan birçok insanı haksız yere mağdur etmiştir. Bilgi edinme kanununa istinaden Diyanet İşleri Başkanlığı’nın alımlar için resmi yazısı istenmiştir. Tarsus Müftülüğü bu belgeyi vatandaşlara verememiştir. Kaymakamlığa şikayet sonucu alınan yazı ile  SMS in uyuşmadığını görülmüştür. Mülakat puanı 85 olup tüm özellikleri taşıyan insanların elendiği, 70 puan alıp istenilen özelliklerin tamamını taşımayan adayları göreve alarak vatandaşın aklında soru işaretleri oluşturmuşlardır. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi yazısında ve 81 il müftülüğüne gönderdiği yazıda  “Mersin il mülakatı” baz alınarak görevlendirme yapılacaktır. Gerekli duyulduğu takdirde sınav yapılacağı ibaresi olmasına rağmen sınav yapılmadan bir komisyon kurarak göreve alımlar yapılmıştır.

Adaylar  yapılan her alımın adilane bir şekilde yapılmasını istediklerini belirterek Cimer üzerinden hak arama yoluna gitmişlerdir. Haber merkezimizin ulaştığı şikayet dilekçelerinden birisi aşağıdaki gibidir.

Diyanet işleri Başkanlığının 45796484-252.02-E.478659 sayılı 23-08-2019 tarihli 81 il valiliğine gönderilen yazısına istenilen istenilen kriterler ve yapılması gerekenler maddeler halinde açıklanmıştır. Mersin İl Müftülüğü ile ortak hareket eden Tarsus İlçe Müftülüğü, 87 kişinin müracat ettiği 22-05-2019 tarihinde 2 ay gibi kısa bir süre görev vereceği alım için bile komisyon kurup resmi sayfasında ilan verirken neden 2018-2019 yılı fahri alımları için herhangi bir resmi ilanları yoktur? (belgeleri ektedir) Tarsus İlçe Müftülüğü alım yaptığı isim listesini neden ilan etmemiştir? Cep telefonlarına gönderilen sms ektedir. Gelen resmi yazıda 4 yıllık yüksek ögretim mezunu ibaresi varken alınan kişilere bakıldığında kaç tane 4 yıllık mezun vardır. Çünkü hiçbirinin müracatı alınmamıştır. Dosyalar incelendiğinde hepsinin 2 yıllık ilahiyat önlisans mezunu olduğu açıkça görülecektir. Normalde ilan verilip istenmesi gereken dhpt çıktısı ibrazı, ekteki dosyada örnek il müftülüklerinin resmi internet sayfalarında bakıldığında halen görülmektedir. Mersin ve Tarsus Müftülüğü’nün resmi internet sayfalarında ya da resmi yayın organlarının hiçbirinde böyle bir ilan bulunmamaktadır ve 4 yıllık mezunların önü kesilmektedir. Tarsus İlçe Müftülüğü’nün 4982 sayılı bilgi edinme kanuna istinaden istemiş olduğumuz resmi yazıyı kaymakamlığa yazdığımız şikayet neticesinde aldık (ekte yazmış olduğumuz dilekçe mecvuttur). Tarihleri kayıt altındadır. Yine kaymakamlık marifetiyle kurulan komisyon keyfidir. Yine Diyanetin resmi yazısındaki kriterlerde SGK dökümü, prim gün sayısı gibi bir ibare yokken neden kendilerince bu kriter konulmuş ve resmi yazının dışına çıkılmıştır. Yine resmi yazıda 2018 dhbt den geçerli puan almış olmak kriteri ihlali söz konusudur. herhangi bir mülakat yapılmadıysa neden komisyon kuruldu? Diğer mülakat yapan il ve ilçe müftülüklerinin yapmış olduğu ilanlarla sabittir.

Tarsus Müftülüğü 8 Eylül 2019 tarihinde bünyesinde çalışan fahri kuran kursu öğreticisi alımı için verilen ilanda başvuru yapan adayların itirazları sonucu 3071 sayılı Dilekçe Kanununa göre Valilik gerekli işlemleri başlatacağını açıkladı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir.