Haber Nöbeti

reklam

S 400’MÜ F 35’Mİ HANGİSİ? TÜRKİYE KİMİN MANDASI(?!)

S 400’MÜ F 35’Mİ HANGİSİ? TÜRKİYE KİMİN MANDASI(?!)
Mustafa GÖKTEKİN
Mustafa GÖKTEKİN( mgoktekin@habernobeti.com )
111
30 Temmuz 2019 - 1:36

S 400’MÜ F 35’Mİ HANGİSİ? TÜRKİYE KİMİN MANDASI(?!)

Mustafa Göktekin

Türkiye’nin geçmişte yaşadığı, akamete uğrayan, kendi milli uçağımızı üretme hikâyelerine hayıflanmayı bir tarafa bırakmalı ve bu günü değerlendirmenin en doğru şey olduğu, göz ardı edemeyeceğimiz aşikâr bir gerçektir.

Türkiye öncelikle ABD’nin veyandaşlarının mandası olup olmadığını tartışmalıdır. Resmen olmasa bile fiilen Batıya ne kadar ve nelerden bağlı olduğunu veya olmadığını ortaya koymalıdır. Aklının, emeğinin, insanının sömürülüp sömürülmediğini, batıya ne kadar muhtaç ne kadar muhtaç değil bunu bilmelidir. Kendi zenginliklerini, gücünü, değerlerini, imkânlarını, sorunlarını bilmelidir. Bizi batıya bağlayan ne, neden biz ABD’nin ve yandaşlarının mandası gibi davranıyoruz, Rusya ile müttefik olmak gibi, ortak olmak gibi bir emelimiz var mı? Eğer Rusya ile birlikte olacaksak batıdan, ABD den ne farkı olacak?

Öncelikle, Türkiye’nin bağımsız bir devlet olduğunu, büyük ve güçlü bir cihan devletinin devamı olduğunu hatırlamamız ve büyük devlet gibi davranmamız gerektiğini idrak etmemiz gerekir. Yoksa şimdi olduğu gibi hayatımızın büyük bir kısmı ya ABD’ye bağımlılığımızı konuşmaktan veya ABD’nin bize yardım etmediğinden, yeterli desteği vermediğinden ve tercih etmesi gerektiğinde bizi asla tercih etmediğinden vs…konuşur dururuz.

ABD NEDEN BİZE YARDIM ETSİN?

ABD neden bize yardım etsin? ABD neden kendi sahip olduğu teknolojileri bize versin? Biz ABD’nin babasının oğlan kardeşi miyiz? ABD sömürgecilikten ve emperyalist emellerinden vazgeçti de biz mi duymadık? Aynı inanç, aynı idealler ve aynı tarihi ve geleceği paylaşıyoruz da bizim mi haberimiz yok?

ABD bize niye yardım etsin?

Türkiye ABD’nin bölgedeki emellerine hizmet ettiği sürece ABD Türkiye’nin müttefiki ve ortağıdır. Yok, menfaatlerini hizmet etmiyorsa, azatsız kölelikten vazgeçmişse, tehdit unsuru olmaya başlamışsa veya artık işine yaramıyorsa her türlü düşmanlığı etmekten, hakareti etmekten çekinmez. Daha dün teskere meclisten geçmedi diye ne dilenciliğimizi ne yüzsüzlüğümüzü bırakmadılar mı?

F 35’DEN ÇIKTIK MI?

Bu günde Türkiye’yi yapılan bütün anlaşmalara rağmen F 35 programından çıkarıyorlar. Niye? Rusya’dan S 400 savunma sistemleri aldığı için(!) Buna kargalar bile güler. Sizin Rusya’dan alacağınız silah sistemleri onların umurunda bile olmaz. Avrupa’da ki her hangi bir müttefiki Rusya’dan silah sistemleri almış olsaydı ABD aynı tepkileri verir mi idi? S 400’ler Türkiye’nin ne kadar işine yarar veya arzu ettiği gibi kullanma şansı ne kadar? Türkiye S 400’leri aldığında teknolojisini de birlikte alıp üretim yapabilecek mi?
Türkiye’nin sözüm ona ABD’den yüzünü Rusya’ya dönmesi ne anlama gelir? Yani Türkiye ABD’nin müttefiki iken Rusya’nın mı müttefiki oluyor? Veya Türkiye ABD müttefiki iken kendi kararlarını alamıyordu da, Rusya’ya dönünce mi kendi kararlarını alacak?

Türkiye’nin ABD’nin menfaatlerinin zarar görmüş olması nedeniyle 70 maddeye varan yaptırımları uygulaması için ABD başkanına temsilciler meclisi tarafından talimat veriliyor. Türkiye’nin aleyhine uygulanacak yaptırımlar varda bizim ABD’ye uygulayacağımız yaptırım ve görevler yok mu? Biz elimiz ve kolumuz bağlı yapılacakları mı bekleyelim?

KAFALARIN DEĞİŞTİRİLMESİ…

Soruları artırmak mümkün. Lakin gerçek olan şu ki Türkiye, kafasını değiştirmediği sürece yönünü nereye dönerse dönsün, kiminle beraber olursa olsun ülkemiz için çok fazla bir şey değişmez. Çünkü beynelmilel güçler, ABD, Rusya ve diğerleri azatsız itaat etmediğiniz sürece sizden memnun olmayacaklardır. Kaderiniz değişmeyecektir. Kimden silah alırsanız alın o silahları istediğiniz gibi kullanamazsınız. Dışarıdan her alacağınız silah için teknik ve lojistik destek almak zorundasınız. Alamadığınız takdirde bir süre sonra aldığınız silahlar hurda olur kullanamazsınız.Milletin alın teri göz nuru ile aldığınız şeylere depo bekletirsiniz.

Elbette her ülkenin yakın veya uzak dostlara ihtiyacı var, hatta ortaklara ihtiyacı var. Bu dost ve ortaklarla eşit şartlarda ve eşit imkânlarla olursa ortaklıktan ve dostluktan her iki taraf istifade eder, aksi halde ortaklık bir tarafın menfaatine çalışmaya başlar. Ortaklardan biri sömürürken diğeri sömürülen oluverir. Bizim bunca yıldır batı ile yaşadığımız da bundan başka bir şey değil. Tıpkı yıllardır söylediğimiz gibi “Onlar ortak biz pazar.” Onlar kazanır siz pazar görevi yaparsınız.

Rusya bağlılarına farklı mı davranır? Sovyet döneminde 50 milyon insanı kim katletti sanıyorsunuz? Tarih bunun böyle olmadığını zaten göstermiştir. Sömürdüğü ülkeler ve bağlı ülkeleri henüz kendilerine gelemediler bile. Kaldı ki, Türkiye tarih boyunca Rusya ile ne ortak olmuş, nede dost kalabilmiştir. Ülkemizin Balkanları kaybetmesinde Rusya’nın rolünü nasıl inkâr edersiniz. Atalar; “Ayıdan post Moskof’tan dost olmaz.” diye boşuna mı söylemişlerdir.

DOSTUMUZ KİM?

ABD daha dün 1974 harekâtında bizi garantör olduğumuz konuda bile soykırım yapan Rum-Yunan ikilisinin yanında yerini alarak kardeşlerimizin katlini engellememizi önlemek için silah ambargosu uygulamıştır. Irak’ın kuzeyinde Peşmerge’yi silahlandıran kim? Güneydeki PKK, PYD’yi bize karşı silahlandıran eğiten ABD değil mi?

Gerçek olan şu ki ne Rusya ne de ABD ve yandaşları Türkiye’nin ortağı ve müttefiki olamaz, bu güne kadar da bütün anlaşma ve imzalara rağmen de olmamışlardır. Neye imza atarlarsa atsınlar sözlerinde durmazlar, ta ki kendi menfaatlerine bir zarar gelmesin.

Türkiye bulunduğu dünyada yalnız olduğunu bilecek ve kendi teknolojilerini, kendi silahını ve kendi ekonomisini kendisi kontrol edecek ve üretecek! Türkiye hem akıl hem de ekonomik olarak buna gücü yeterki siz isteyin. Kendi silahınızı kendiniz üretmediğiniz takdirde ayakta kalamazsınız.”Elden gelen öğün olmaz o da vaktinde bulunmaz.” bunu unutmamak gerekir. Milletinizin desteğini alacaksınız, milletiniz size inanacak, güvenecek, güvenmesi için milletinize kulak vereceksiniz. Kendinize güvenecek ve gelişmelerin önünü açacaksınız.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir.