Haber Nöbeti

reklam

PAPATYANIN YAPRAKLARI VE KAZANDI KAZANMADI

PAPATYANIN YAPRAKLARI VE KAZANDI KAZANMADI
Muharrem YAKIN
Muharrem YAKIN( myakin@habernobeti.com )
201
15 Temmuz 2019 - 10:13

PAPATYANIN YAPRAKLARI VE KAZANDI KAZANMADI
Muharrem YAKIN

Her olay, bakmasını bilene, bir turnusol kağıdıdır; gizlenenleri ortaya çıkarır, ortada görülenlerin görülmeyenlerini ele verir.
İstanbul Seçimleri yapılalı epey zaman geçti. Seçimden önce pek çok yalpa yapıldığı gibi, seçimden sonra da yalpalamalar, yalpalanmalar devam ediyor. Devam edeceğe de benziyor. Biz, seçimden önceki yalpalanmalara da seçimden sonrakilere de karşı durduk, karşı durmaya da devam edeceğiz. Çünkü yalpalamalar tehlikelidir, sonunda uçuruma/gayyaya yuvarlanma tehlikesi vardır. Bu yalpalanmaların kimden geldiği önemli değildir. Sağdan da gelse soldan da gelse bu yalpalanmaların her zaman gerçeklere toslama potansiyeli hep vardır. Biz, sağdan gelen salvolara tavır alınca soldakiler, soldan gelen salvolara tavır alınca da sağdakiler bizi yaftalamakta gecikmiyorlar. Yaftalamak da onların salvolarından biri.
Çocukların, papatya çiçeğinin yapraklarını kopararak yaptıkları bir oyun vardır, hatırlarsınız. İstanbul Seçimleri sonrasında bir vatandaşın kaleme aldığı yazı, çocukların bu oyununu hatırlattı bana. Ama arada bir fark var; çocuklarınki masum bir oyun, o vatandaşınkini masum saymak ise biraz zora benziyor.
Bu vatandaş, odasına kafasını sokmuş ve eline çiçeği almış; kazandı, kazanmadı; kazandı, kazanmadı; kazandı, kazanmadı. İstanbul seçimlerinde kazananları ve kaybedenleri sayıyor. Kendisi, kendisini kazananlardan saysa da kuyruk acısı, kaybettiğini işaret ediyor. Çünkü, seçimin, bütün akıl dışı girişimlere rağmen, milletin birlik ve beraberliğini bozamamış olması, onu üzmüşe benziyor. Bu çiçek koparmalarıyla kamplaştırma gayretine devam ediyor. Ama açıkça ifade edeyim ki; pek başarılı olamamış. Hatta hiç başarılı olamamış. Daha da ileri giderek çuvalladığını söylemek mümkün. Çünkü çetelesini etkili kılmak için ölüleri dahi çeteleye dâhil etmiş. Aynı fikre sahip ve aynı mücadelenin adamı olmuş insanlardan birini bir haneye, ötekini öteki haneye yazmış. Belli ki; peşpeşe gelen isimlerden biri kazanan, yanındaki kaybeden, onu takip eden gene kazanan… şeklinde çiçek çenekleri koparılıp gitmiş.
Buna inanan var mıdır? Buna şöyle cevap verelim isterseniz: Elindeki simidi göstererek;
-Bu, gökten düşmüş ay parçasıdır, diye gösteren insana inanacak yığınlar sırada beklerken, bu sorunun cevabını varın siz verin.
Ben, sadece çenekleri koparılmış papatyalara acıyorum.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir.