DOLAR 15,5383 0.36%
EURO 16,2108 0.58%
ALTIN 902,410,08
BITCOIN 458547-1,09%
İstanbul
20°

AZ BULUTLU

13:05

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

MİLLET PARTİSİ’NDEN CHP’YE PATENT CEVABI

MİLLET PARTİSİ’NDEN CHP’YE PATENT CEVABI

ABONE OL
Nisan 30, 2022 23:57
MİLLET PARTİSİ’NDEN CHP’YE PATENT CEVABI
1

BEĞENDİM

ABONE OL

BASIN DUYURUSU

Bilindiği üzere Genel Başkanımız Cuma NACAR 26 Nisan 2022 tarihinde İzmir’de düzenlemiş olduğu basın toplantısında, Partimizin isminin dâhil olmadığımız bir ittifak tarafından haksız bir şekilde kullanılmaması yönünde, 6’lı masa ittifakının bileşeni siyasi partilere siyasi nezaket çerçevesinde bir çağrı yapmış ve bu çağrımızın gereğinin yerine getirilmemesi halinde mezkûr ittifakı “Gasp İttifakı” olarak tanımlayacağımızı kamuoyuna ilan etmiştir.

Bu çağrımızdan sonra ilgili partilerin siyasi etik ve nezaket gereği ittifaklarında parti ismimizi kullanmaktan vaz geçmelerini beklerken, maalesef ana muhalefet Partisi Grup Başkan Vekili 28.04.2022 tarihinde bir basın mensubunun konuya ilişkin yönelttiği soruya; “MİLLET PARTİSİ’nin öncelikle patent alması sonra da yargı yoluna başvurması gerektiği” şeklinde bir cevap vermesi kendisine yakışmamıştır.

Sayın Grup Başkan Vekili öncelikle şunu biliyor olmalı ki Siyasi Partiler Kanununda; “Anayasa Mahkemesince temelli kapatılan veya siyasi parti siciline kayıtlı bulunan siyasi partilerin isimleri, amblemleri, rumuzları, rozetleri ve benzeri işaretleri aynen veya iltibasa mahal verecek şekilde başka bir siyasi partice kullanılmayacağı gibi, daha önce kurulmuş Türk devletlerine ait topluma mal olmuş bayrak, amblem ve flamalar da siyasi partilerce kullanılmaz.” hükmü amirdir.

Yine ana muhalefet Grup Başkan Vekili şunu da biliyor olmalı ki hiçbir siyasi partinin zaten yasaların güvence altına aldığı isimleri için patent alması söz konusu olmayacağı gibi ana muhalefet partisinin de bir isim patenti yoktur. Zira siyasi partiler bir ticari şirket değildir. Siyasi parti sicilleri Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından tutulur. Nitekim Siyasi Partiler Kanununun 120/3 maddesindeki açık düzenlemeye göre; amblem ve rumuzlarla ilgili olarak siyasi parti siciline kayıt önceliğine göre yapacağı incelemede bu Kanunun 96 ncı maddesinin birinci fıkrasına aykırılık görülürse, aykırılık teşkil eden isim, amblem ve rumuzların hükümsüzlüğüne ve siyasi parti sicilinden terkinine karar verilir.

Kuracağımızı ilan ettiğimiz üçüncü ittifaka “Cumhuriyet Halk İttifakı” adını verecek olsak bu durum yasalarımıza aykırı ve hukuksuz olacağı gibi iltibasa yol açacak şekilde kullanılıyor olması bile hukuksuzdur. Kaldı ki 6’lı masanın ‘Millet Partisi’nin ismi olan “MİLLET” ismini doğrudan ittifaklarında kullanması alenen abestir, ahlaka ve hukuka aykırılık teşkil etmektedir…

Bu vesile ile Yüce Türk Milleti’nin Ramazan Bayramını tebrik eder saygılar sunarız.

Rafet Kaya
Millet Partisi Genel Başkan Yardımcısı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.