Haber Nöbeti

reklam

MESELE, KÜÇÜK YA DA BÜYÜK ÜLKE OLMAK DEĞİLDİR

MESELE, KÜÇÜK YA DA BÜYÜK ÜLKE OLMAK DEĞİLDİR
Tamer YAKANER
Tamer YAKANER( tyakaner@habernobeti.com )
91
02 Ağustos 2019 - 14:09

MESELE, KÜÇÜK YA DA BÜYÜK ÜLKE OLMAK DEĞİLDİR
TAMER YAKANER

Büyük devlet olmak, büyük düşünen insanların sayesinde hakikat olur. Büyük devlet olmak; fikren, fiilen bastığı yeri bilmeyen değil de ayağı yere kavi basan büyük düşlere iyesi olan, demem o ki büyük düşleyen-düşünen devlet büyüklerinin marifetiyle ve bittabi millet eliyle kabildir.

Büyük toprak parçasına sahip olmak, büyük devlet olmak yolunda saha avantajı sağlasa da aslında bilaistisna devlet; insanla kaimdir, daimdir. Tarihte nice vartayı atlatan, savaşlarda kentleri tarumar edilen halklara bakınız. Nasıl olmuşsa misal Almanya’nın, Japonya’nın; takdire şayan şuurlanıp ayağa kalkarak, dirilip onarak, milletçe yekvücut olarak çalışıp çabalayarak yeniden güçlü millet-büyük devlet hâline geldiği aşikârdır.

Aslen gündelik olaylara takılıp kalmamak, vakanın-vakıanın temelinde yatana yani vukuatı doğuran saiklerin esası idealara bakmak; ıztırardır. Fikirler göz ardı edilip fehmedilmezse; büyük tablo resmedilemez, fikrî-fiilî şifre, subliminal mesaj deşifre edilemez, kördüğümler çözülemez. Fikriyatı fehmetmeksizin fiiliyatın içyüzünü fehmetmek, gayrimümkün iştir. Her hâlükârda değişimle gelişim; düşünmek, akletmek ile ilişiktir.

Bugünden yarına faik diplomatik stratejik politikalar sonucu, dünyanın en küçük ada ülkesi Nauru Cumhuriyeti’nin; günün birinde dünyanın en sözü geçen ülkesi olarak uluslararasında varlığını hissettiremeyeceği ne malum ? Günümüzde süper güç devlet Amerika Birleşik Devletleri’nin; günün birinde diplomatça ferasetten, siyaseten stratejik icraata geçmeden uzak politikalar güder ise uluslararasında irtifa kaybederek beynelmilel sözünün yerde kalmayacağını, eriyip gitmeyeceğini kim garanti eder ?

Mesela, Vatikan… Görünüşte dünyanın en küçük ülkesidir. Gel gör ki coğrafik-demografik cihetiyle küçük ülke Vatikan ya da Vatikan Şehir Devleti; İtalya’nın Roma kentinde, Hristiyanlığın Katolik mezhebinin yönetim merkezi olan devlettir. Vatikan; dünyanın yüz ölçümüne göre en küçük ülkesi olsa da tarihî ehemi büyüktür, uluslararasında erklidir.

Aslen mesele, küçük ya da büyük devlet olmak değildir. Mesele; küçük hesapların peşinde koşan küçük insana el vermemek, küçük hesapların adamı olana millet-devlet inamını peşkeş çekmemektir. Mesele; büyük düşünebilmek, büyük düşünceleri cehdetmekle hayata geçirebilmektir.

Amenna, “Düşmez kalkmaz bir Allah !” Büyük devlet olmayı düşleyen devlet; nefsani büyüklenene değil, ruhen büyük insana, insan-ı kâmile, bilene, bilime değer vermeyi akledecek kadar büyük düşünen devlettir. Büyük olacak devlet, âlî insan ile fikirlere verdiği kıymetten belli olur. Büyük devlet olmak, her hâlde büyük devlet gibi davranmayı gerektirir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir.