Haber Nöbeti

organik hitfilm izlemarmaris tekne turları

reklam

KONSUN YİNE PERVAZLARA GÜVERCİNLER

KONSUN YİNE PERVAZLARA GÜVERCİNLER
Serap UYSAL
Serap UYSAL( suysal@habernobeti.com )
1961 Adana doğumlu. 1981 de Kur'an Kursu öğretmeni olarak göreve başladı. AUAOF SOSYAL BILIMLER mezunu. 2007'de emekli oldu. 4 çocuk annesi. Yayınlanmış iki kitabı var.
80 views
08 Kasım 2019 - 13:43

KONSUN YİNE PERVAZLARA GÜVERCİNLER ,
MÜBAREK AKŞAMDIR GELİN ,
EY FATİHALAR YASİNLER!

“Sen Ahmed ü Mahmûd u Muhammed’sin efendim
Hak’tan bize sultân-ı müeyyedsin efendim.”
O, bize Hakk’ın en büyük hediyesi ,karanlıkları nura ,aydınlığa sevkeden ilahi müjde .
O beşerin yırtıcılıkta sırtlanları bile geçtiği bir dönemde tüm varlıklara göz aydınlığı olan ,müjdeci ,kurtarıcı ,korkutucu ,en büyük devrimci .
23 sene gibi kısa bir zamanda ,kırk yaşından sonra 63 yaşına kadarki ömrünün olgunluk çağında ,günümüz insanlarını o yaşlarda artık istirahate ve emekliliğe çekildikleri yaşta en büyük devrimleri tüm imkansızlıklara rağmen gerçekleştirendi .
O, insanları cehaletten ,medeniyete taşıyan ,su içme adabından tutunuz ,tuvalet adabına kadar ümmetine öğreten ,günümüzde kadın cinayetlerinden bizar olan toplumumuza ta 1400 küsür sene öncesinden kadınlara” billürlar kırılmasın” diye hitap edendir .
O, yaratılmışların en hayırlısı “Şüphesiz ki sen muhteşem bir ahlak üzeresin !”diye Hakk’ın Kur’an’da ayetiyle beyan buyurduğu mümtaz şahsiyet …

O , ümmetine karşı müşfik ve şefkatli ,ümmetini evladından dahi önde tutan ,onların ateşe koşan pervaneler gibi olsalar dahi eteklerine yapışıp, merhametiyle nazar edip dünya ve ahretlerinin mamur olması için gece gündüz uğraşan .
Ümmetinin hem babası,hem peygamberi ,hem koruyup gözeteni hem komutanı hem önder ve örnek olanı
O , ümmetinin üsve –i hasenesi .
Ümmeti onu niçin çok sevdi ?
Çünkü ondan öğrendiler sevgiyi ,önce Hak sevgisini .Onu çok sevmelerinin birincil nedeni ondan ALLAH AŞKINI SEVGİSİNİ ÖĞRENMELERİDİR .
O ,ümmetine aldığı emirleri öyle bir öğretti ki ,karşılığında ümmetinin eşsiz sevgisini kazandı .
Kendini ümmetine vakfeden bir ulul azm peygamberdi O .
Garibanlara kol kanat geren ,kendisi için değil ,tebliği uğruna çektiği eza ve cefalara aldırmayan ,ve belki bir gün Müslüman olurlar diye ümidini hiç yitirmeyen bu meyanda kötülük gördüklerine hidayet duası edendi .Beddua etmekten imtina eden ,bir insanın hidayetini dünyalara bedel görendi .
Vefada eşi yoktu. Ümmetine kol kanat geren ,Habeşistana hicrette güvendiği ,ümmetini emanet ettiği Necaşi’yi ölümünden sonra dahi unutmayandı .
O, kalemlerin yazmaktan aciz kaldığı muhteşem kul ,bir peygamber olarak ismet “sıfatına sahip olsa da “şükreden bir kul olmayayım mı diyerek sabahlara kadar ,ayakları şişene kadar Rabbine iltica eden eşsiz örneğimizdi .
Dünya acaba onun mütevaziliğini bir başka insanda görüp şahit olmuş mudur ?
Hasır üzerinde yatan ,ümmetine hizmeti şeref bilen ,bir hükümdar veya melik edasıyla değil bir kul olduğunun bilincinde olandı her daim .Ve bunun formülünü insanlara iyice belletendi .
Muhammeden abduhü ve rasulüh.”şifresini beyinlere kazıyandı .
Adalet duygusu onda dorukta idi. Hiç kimse onun ;
“KIZIM FATIMA DAHİ OLSA “ diye başlayan adaletinin müthiş uygulamasını unutamaz .
Kızına yine söylediği ,canparesine ettiği nasihati unutulur mu :
“Kızım fatıma !Babanın peygamber olmasına güvenme !
“Benim babam mollaydı ,dedem hocaydı diye kendilerini geçmişleriyle avutanlara bu ikaz geleli nice zaman olmuştu,unutanlar hatırlasın ,hiç olmazsa onu andığımız bu günlerde .
Herkes kendini ;”gemisini kurtaran kaptan “ kabilinden kurtarmaya baksın .
Önce kendini kurtaran Müslüman sonrasında ailesini kurtarmaya azmetsin .
Hani demişti ya :
”Hepiniz çobansınız ve hepiniz elinizin altındakilerden mesulsunuz !”
Bizler bunu unutalı asırlar oldu .Evlatlarımız ateşe atılan pervaneler gibiyken onu örnek ve rehber bilip evlatlarımızı ,ehl-i iyalimizi ,elimizin altındakileri umursamadık .
O en güzel tebliğci .
Yumusacık anlatımıyla ,nezih hitabetiyle insanları meshedendi .O’nu öldürmeye gelenler onu gördüklerinde, O anlattığında azgın nefislerini öldürdüler .Ruhlar dirildi ,gönüller aydınlandı .
Bugünün dünyasında, bağıra- çağıra,kavga ve dövüşle İSLAM’I ANLATTIĞINI SANALAR O’ na bir baksın .
Nasıl tebliğ etmişti ?
En önce öğrenmemiz gereken bu eksikliğimizi gidermek hiç kimsenin aklına gelmiyor.
Kısacık konuşmalarında dahi ,
-Ey Muhammed! diye başlayan hitabları
-Ey ALLAH’I N RASULU ! ŞEKLİNE ÇEVİRİVERENDİ .
BU İŞİN SIRRI NEREDEYDİ .
Elbet ki Kur’an’da !
Ve o canlı Kur’an’dı ,yürüyen ,konuşan Kur’an’dı .
Onun nasıl yaşadığını soranlara öyle cevap vermemiş mi idi onun sevgili HÜMEYRASI ?
-Siz hiç Kur’an okumaz mısınız ?O’nun yaşayışı Kur’an’dı !”
Cevabı bize neler neler anlatır .
*
Emanetlerin ihlalinin doruklara çıktığı günümüzde O ,müşriklerin bile emanetini ölüm pahasına koruyan ,sözünü de bir emanet bilendi .
Sevgiyi- saygıyı unuttuğumuz günümüzde şefkati defterimizden sildiğimiz ,yaşantımıza o yeniden bir güneş gibi doğsun inşaallah .
Torunlarına ve sahabe çocuklarına ,hatta gayr-imüslim çocuklarına , sevgisi- şefkati …
-EY EBU UMEYİR! N’OLDU NUGAYIR ?DEYİŞİ ,
Ağlayan bir çocuğu güldürüşü ,ezanla alay eden çocuğa gösterdiği müşfik tavırla onun Ka’benin müezzini olmaya evrilen hali…bize çok şey söylemez mi ?
İster anne ,baba ,ister öğretmen ,ister yönetici olun .Ne olursanız olun ;onun hal ve hareketini örnek aldığımızda ,bir şeylerin değiştinie şahit olacağız .
Sadece namaz ve oruçtan ,hacdan ,tesettürden ibaret sandığımız İslam dini ve bu günlerde kandil kutlamak, cuman mübarek olsun demekten ibaret kalan Müslümanlık anlayışımızı gözden geçirme zamanı geldi geçiyor .
Onun sünneti diyerek sadece sol ayakla tuvalete girmek ,sağla çıkmak ,tuvalet kapılarına tuvalete giriş ,çıkış duaları yazıp onları okumak, yemeklerimizi sünnetleme adına mideleri tıkış tıkış doldurmak ,ramazanlarda iftar verecğim derken israf sofralarına dönüşen iftar yemekleri ve bunun gibi şeyleri sünnet diye yapmak bizi kurtarmıyor .
Kandil dediğimiz günlerde cami cami gezip sadece o günlerde dua ve ibadet etmek de bizi kurtarmıyor .
Bizler Müslüman olmaktan mü’min olmaya evrilmeliyiz artık .
Gönüllerimizi ve bedenlerimizi artık yeniden Ka’be’ye çevirmek ve yeniden Müslüman olmak zorundayız .


Biz bu dünyadan nereye gidelim ya Muhammed !
Yeryüzünde riya ,inkar ,hiyanet
Altın devrini yaşıyor .
Diller sayfalar ,satırlar
Ebu Leheb öldü diyorlar
Ebu Leheb ölmedi ya Rasül
Ebu Cehil kıtalar dolaşıyor . “

Çivisi çıkmış şu dünyada ,pisliklerin her yerden aktığı ve insanların yaşayışlarının tüm eski ümmetlerde görülen çirkin hal ,hareket ,tavır ve edasıyla küfrü çağrıştırdığı ,namazlarımızın namaz olmaktan çıktığı ,tesettürün tesettür denmeye bin şahit istendiği ,tüm ibadetlerimizin ,milli ve manevi inanç ve değerlerimizin alt üst olup ,içinin foslaştırıldığı şu kısa dünyamızda artık uyanma zamanı geldi .
Sevgili Nebinin aşkıylla şiirler yazıldı ,onlar bizi duygulandırdı ağlattı.daha çok ağlatsın .uyandıtsın ,istikamet sahibi yapsın ,sırat-ı müstekime sevketsin .
….
“Konsun yine pervazlara güvercinler ,
Mübarek akşamdır gelin ey Fatihalar ,Yasinler !”

TOLSTOY=”Müslümanların Allah’tan başka ilahi yoktur ve Muhammed O’nun peygamberidir.Burada hiçbir muamma ve sır yoktur.Eğer insan seçme hakkına sahip olsaydı,aklı başında olan her Hristiyan ve herbir insan şüphe ve tereddüt etmeden Muhammedliği,tek Allah’ı ve O’nun peygamberini kabul ederdi.”

SERAP UYSAL
EMEKLİ KUR’AN KURSU ÖĞRETMENİ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir.