Haber Nöbeti

organik hitfilm izlemarmaris tekne turları

reklam

KENTLERİN YÜKSELİŞİ

KENTLERİN YÜKSELİŞİ
Tamer YAKANER
Tamer YAKANER( tyakaner@habernobeti.com )
89 views
15 Temmuz 2020 - 21:06

KENTLERİN YÜKSELİŞİ

Yüksek Uluslararası İlişkiler Uzmanı, Kentleşmede Risk Yönetimi Uzmanı, Veteriner Hekim TAMER YAKANER

Ülkenin röntgenini çekip bugünden yarına ülkesel asli stratejiyi belirlerken ya da ülkenin meselelerini irdeleyip tezelden ülkesel dertlere kökten deva ararken; ülkedeki kentlerin ırasını gösteren verilerin, ülkenin kentleşme seviyesinin-şeceresinin siyasi, nefsî gibisi saikten gerçekler çarpıtılmadan ille ele alınması lazımdır.

Ülke gerçekleri mercek altına alınırken, ülkesel sorunlar masaya yatırılırken, ülkesel dertlere neşter vurulurken kati sağaltım için kesinkes yapılması elzem değer; ne denli acı dahi olsa gerçekler ile yüzleşmek, köylerin, kentlerin derununu-durumunu görebilip kentleşme olgusunun künhüne varabilmektir. Zira işin içyüzüne vâkıf olunamazsa tüm milletin yüzünü güldürmek, gayrikabildir.

Kentlerin dışı-görünüşü değiştirilip içi-özü güzelleştirilemezse; ülkesel atılım ile kalkınma hamleleri güdük kalır ve kısa vadede yahut uzun vadede milletçe ileri hedeflere, müreffehen günlere ulaşmakta inkisarıhayale uğramak da millet için kaçınılmazdır.

Öyle ya köylerde şuurlu üretimi yaygınlaştırıp köylünün yüksek verimli, yüksek kazançlı üretim yapması nasılsa sağlanamazsa; köylünün yüzünü güldürmeyi, kırsal alandan yani köyden kente doğru sağlıksız iç göçü önlemeyi başarmak nasıl sağlanabilir ?

Kentlerin muasır asırda hâlen daha altyapı sorunu aşılamadıysa, çarpık kentleşme devri siyasi, şahsi kaygıdan kuvvet alan çarpık izanlardan naşi hâlâ kapatılamadıysa; milletin makûs talihi nasıl kapatılır ve devletçe dev adımlarla ilerlemek nasıl kabil olabilir ?

Kentsel dönüşümü rantsal dönüşüme dönüştürmek mecrasında yani abat yerine afat yolunda ise; millet gönendiren sıratta yolda kalmamayı ve gelişmiş ülkeler kervanına katılmayı nasıl başarır ?

Kentleşmede sınıfta kaldıysa, kentleşmede risk yönetimini millî ülkülere ve ilmî gerçeklere mugayir, duyarsız, ayarsız, başarısız yönetmekte ise; medeni kent-kentleşme bilincini yüceltemeden yüce medeniyetler seviyesinin şahikasına millet nasıl ulaşabilir ?

Cihan tarihinin uygarlıkça altın çağlarının, kentlerin yükselişine sahne olduğu görülür. Cihan tarihinin karanlık çağları ise arasız savaş, kavga, yıkım kaplıdır. Karanlık çağın görüntüsü, insanlık kan kaybediyorken medeniyetin umut ışığı kentlerin düşüşüdür. Günümüzde sadece şeklen değil de ruhen yücelişler ile kentlerin yükselişi, arzda insanlığın yeniden yükselişinin işareti olacaktır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir.