Haber Nöbeti

reklam

“ İNSAN VE ÇEVREYE SAYGI”

“ İNSAN VE ÇEVREYE SAYGI”
Kamuran TUNA
Kamuran TUNA( ktuna@habernobeti.com )
2 views
12 Şubat 2020 - 17:56

“ İNSAN VE ÇEVREYE SAYGI”

İnsan toplumlarını oluşturan bireyler olarak, yaşadığımız çevre ile mutlaka barışık olmak mecburiyetindeyiz. Bize söylenecek söz bırakmayan Atalarımız, “Aslan yatağından bellidir” şeklindeki veciz ifade ile alınması gereken mesajı bariz biçimde ortaya koymuştur. Elbette ki çevre ile barışık olmaktan kasıt, sadece doğal, ekolojik sistemin değil, her türlü beşeri ilişkilerin de bu minvalde değerlendirilmesi yararlı olacaktır.

Peki, bizler Türk toplumu olarak bu hususlara acaba ne kadar duyarlıyız! Maalesef buna pozitif bir cevap verebilmek oldukça güçtür. Zira günlük yaşantımızdan bir kesit alarak, çevresel münasebetlerimize yönelik kısa bir öz eleştiri yapacak olursak, gönlümüzü ferahlatan saygın insanlarımızın, örnek davranışları bulunduğu muhakkaktır. Ancak ne hazindir ki genel çoğunluğumuz açısından, sözü edilen bu güzel hasletler buram, buram özlem kokan beklentilerden başka şey değildir.

Yaratıcı’nın bahşettiği doğal denge ve kaynakları nasıl hoyratça tahrip edip, tükettiğimiz bir yana, sağduyu esaslarından uzak, sabırsız, hissi ve metazori davranışları önceleyen bir ruh hali içinde, nice güzel yarınları yerlere serdiğimiz ayan, beyan ortadadır.

Bu itibarla, geleceğimizin teminatı, hayatımızın temel kaynağı niteliğindeki ekolojik dengenin, sel, erozyon, deprem gibi çeşitli doğal afetlerle zaten tehdit altında olduğu bilinmektedir. Ancak, insanlık adına kabulü mümkün olmayan diğer husus ise, çeşitli teknolojik ve evsel atıklar, düzensiz yapılaşmalar ve bilinçsiz ağaç katliamları biçimindeki davranışlarla, ekosistem’in tehlike sinyal sürecine ivme kazandırıp, onu daha da hızlandırıyor olmamızdır.

Tüm toplumumuzun bildiği üzere, gerek dini, gerek ilmi ve gerekse insani anlamda çevreye karşı daha duyarlı olmak ve bunun icaplarını yerine getirmek, hepimizin ortak sorumluluğudur.

Bu sorumluluğun icrası için, bireylerin medeni insan kalıpları içinde, çevresiyle barışık birer kişilik kazanımlarına müteakip, yaradılış gayesini bilen, inanç esaslarıyla donatılmış, akılcı düşünen varlıklar olarak yetiştirilmeleri de gerekmektedir. Zira bu temel değerlerden yoksun kişi veya kişilerin kendilerine dahi saygıları bulunmayacağından, çevrelerine karşı saygılı olacaklarını beklemek hayalciliğin ötesine geçemeyecektir.

O halde, toplumun temel yapı taşlarını oluşturan aile bireylerinden başlanarak, Ülke coğrafyasının tüm katmanlarına yayılacak nitelikte bir eğitim seferberliğine ciddi manada ihtiyaç duyulduğu aşikârdır. Takdir edilir ki insanı, insan yapan olguların temelini, ahlaki değerler ve çevresine duyduğu saygı bilinci oluşturmaktadır.

Öyle ise, kişinin erdem ve onuru niteliğindeki bu temel değer yargılarının kazanımı için, beşikten-mezara tüm bireylerin eğitim-öğretim metotlarıyla, desteklenmesi ve pozitif yöndeki kişilik gelişimlerinin sağlanmasına mutlak biçimde ihtiyaç duyulduğu açıktır.

Dolayısıyla kaybedilen zaman misali, kaybedilen çevre ve insanlığın yeniden kazanımına ilişkin telafi girdaplarında boğulmadan önce, hemen bu günlerden başlanarak gerekli tedbirlerin, Devlet ve Millet el birliği içinde alınıp, hayata angaje edilmesi hepimizin ortak çabası olmalıdır. Saygıyla

Kamuran TUNA
Araştırmacı Yazar-Şair

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir.