Haber Nöbeti

organik hitfilm izlemarmaris tekne turları

reklam

BİLGİ(NİN) YÖNETİMİ

BİLGİ(NİN) YÖNETİMİ
Tamer YAKANER
Tamer YAKANER( tyakaner@habernobeti.com )
76 views
31 Temmuz 2020 - 1:36

BİLGİ(NİN) YÖNETİMİ

Yüksek Uluslararası İlişkiler Uzmanı, Kentleşmede Risk Yönetimi Uzmanı, Veteriner Hekim TAMER YAKANER

Uzay ve bilgi çağında devlet sırrı gibi korunan bilgilerin haricinde istenilen bilgilere, hassaten küresel bildirişim, bilişim ağına sahip bir internet ortamından ulaşmak; oldukça kolay hâle geldi. Şöyle ki uluslararası bilgi iletişim ağına yani internet şebekesine bağlı mobil telefondan dahi bir iki tıklamayla kâfi bilgiye erişmek; artık hayal değil, sıradan durum hâlini aldı. Elde edilmek istenilen ve gereken bilgilere ivedilikle erişmenin ötesinde daha önemli özellik, başarı yarışında ipi göğüslemekte temel mesele; veriyi ivedi, doğru işleyip bilgiye evriltebilmek, binnetice herkesten, her şeyden önce süratle ve doğru şekilde bilgiyi yönetebilmek melekesine malik olmaktır.

Demem o ki bilginin güç demek olduğu günümüzde müspet ilimler ışığında en kısa zaman zarfında verilerin işlenmesiyle ya da direkt elde edilip doğru okunan bilginin idaresi yani bilgiyi yönetebilme iradesi; fevkalade ehemdir, elzemdir. “Kadir, bilge devlet ile bilim toplumu” yolunda akıl, inanç ve çaba ile ilerlerken olmazsa olmaz değer; milletçe “bilgi(nin) yönetimi” maharetine sahip olabilmektir.

Söz gelişi dünyanın en ender kitapları ile içi dolu olan kütüphanede çalışan, ancak aklı fikri kaç para maaş alacağında olan ve dünyalığı doğrultmak hırsındaki bir kütüphaneci; her hâlde nadide kitapların kıymetini bilemez. Bilginin kudret ve kıymet olduğundan bihaber, bilinçsiz, paragözlü kütüphaneci; eşsiz kitapların içerdiği bilgilerin paha biçilmez oluşu ile ilgilenmez. Canı cebinde kütüphaneci, olsa olsa şeytana uyarsa yükte hafif pahada ağır bu kitapları bir yolunu bulup satarak yolunu bulmanın planlarını kurar. Şuursuz, ufuksuz, vukufsuz, varsa para yoksa para diyen paragözlü insanın gözünde kadim, kademli bilgi; bir külçe altına değmez, hatta on para etmez.

Zahir kıymetli bir şey; kıymet bilmezin gözünde-elinde kıymetsiz şeye, pula döner. Türk yazın eri Mehmet Kaplan, der : “Bilmeyenin elinde en modern aletler bir maden külçesi hâline gelir.” Şüphesiz bilinçsiz beyinde en ileri bilgi, ya bir zerzevat küfesi gibi ağır gelir ya da küflenir. Kurânî tabir (39/Zümer-9) : “De ki : ‘Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu ?’ Ancak temiz akıl sahibi olanlar anlar.”

Hak nasihat, ancak Allah için akledenedir : “Kemâl-i ilmî ile insan-ı kâmile ve emanete her daim kıymet veriniz ki; gönlünüz, ömrünüz, görüşünüz ile sözünüz her daim kıymetlensin ve kıymete binsin.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir.